Historia pierwszych kąpieli piwnych sięga aż 2000 lat wstecz. Pierwsze łaźnie, które oferowały tego typu zabiegi znajdowały się w Egipcie i starożytnych Chinach. Już w tamtych czasach piwo wykorzystywano do higieny osobistej, podnoszenia odporności oraz leczenia licznych chorób. W Chinach piwo było ważnym elementem pielęgnacji skóry, a Egipcjanki moczyły w nim twarz, by były jeszcze piękniejsze.
W Europie, a dokładniej w Niemczech właściwości pielęgnacyjne piwa doceniono nieco później, bo w średniowieczu. Później piwo było wykorzystywane w wielu innych krajach w medycynie ludowej, a drożdże piwowarskie pomagały w leczeniu wielu chorób.
W Polsce pierwsza łaźnia piwna pojawiła się już w XIX wieku (w polskim wówczas Lwowie), a z jej dobrodziejstw korzystała sama Maria Konopnicka! Polacy do dziś inspirują się Czechami, którzy słyną z największego Piwnego Spa na świecie.
Kąpiel Piwna
Kąpiel piwna w krakowskim Beernarium przygotowana jest poprzez rozpuszczenie w wodzie naturalnego piwa bogatego w chmiel, słód i drożdże oraz piwnego olejku kąpielowego. To zabieg, który słynie z wielu pozytywnych skutków dla naszego organizmu.
Właściwości kąpieli piwnej
Znakomicie wpływa na kondycję skóry: nawilża skórę, wygładza zmarszczki, ma właściwości bakteriobójcze. Skóra jest ujędrniona, wygląda świeżo. A to wszystko dzięki witaminom z grupy B, proteinom, minerałom i aminokwasom zawartym w kąpieli piwnej. Co więcej, piwo bogate jest w biotynę – substancję, która pozytywnie oddziałuje na stan włosów oraz paznokci.
Pozytywnie oddziałuje na stan zdrowia: kąpiel w piwie pobudza krążenie krwi, obniża jej ciśnienie i powoduje podniesienie energii życiowej. Usuwa toksyny z organizmu, wspomaga leczenie bólu stawów i pleców oraz wzmacnia pracę serca.
Poprawia samopoczucie: kąpiel piwna w temperaturze 35-38°C pozwala uwolnić ciało od napięcia, redukuje zmęczenie i stres, a to przekłada się na relaks fizyczny, jak i psychiczny. Dopełnieniem relaksu jest odpoczynek na łóżkach wyścielonych świeżą słomą.
Kąpiel winna
Z dobrodziejstw wina korzystano już w starożytności! Rzymianki zbierały osad z naczyń, w których trzymano wino i nacierały nim swoje twarze. W Anglii, królowa Maria Stuart do mycia twarzy używała najlepszych i najdroższych gatunków win. W średniowieczu natomiast, francuskie arystokratki z delikatnego miąższu winogron robiły okłady na skórę, a twarz oczyszczały octem winnym. Czyżby już wtedy stosowały dwuetapowe oczyszczanie twarzy? 😉
Kąpiel winna w Piwnym Spa w Krakowie przygotowana jest z użyciem ekstrakcji z wina w postaci piany kąpielowej rozpuszczanej w wodzie.
Właściwości kąpieli winnej
Znakomicie wpływa na kondycję skóry: wino zawiera dużo polifenoli, które odpowiadają za procesy oczyszczania i regenerację organizmu. Kąpiele winne przeciwdziałają skutkom starzenia się skóry oraz pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej i cellulitu. Sprawdzą się też w przypadkach matowej i pozbawionej blasku cery, ponieważ nawilżają skórę oraz łagodzą podrażnienia.
Pozytywnie oddziałuje na stan zdrowia: początkowo francuska winoterapia była traktowana jako zabiegi głównie lecznicze, ponieważ kąpiele winne przeciwdziałają chorobom układu krwionośnego i nowotworom. Posiadają też właściwości odtruwające i mineralizujące. Wpierają również proces odchudzania.
Poprawia samopoczucie: podobno każda dobra historia zaczyna się od lampki wina 😉 Kąpiel winna to doskonały sposób na relaks i odprężenie.
Kąpiel Mleczna
Kąpiel Kleopatry to niezawodny sposób na gładką skórę. Ostatnia królowa hellenistycznego Egiptu uchodziła za piękność i słynęła ze stosowania wyszukanych metod pielęgnacji ciała. Jedna z nich polega na wykorzystaniu mleka.
Kąpiel mleczna w Piwnym Spa w Krakowie przygotowana jest z użyciem sproszkowanego koziego mleka do kąpieli z olejkiem eterycznym z passiflory, na bazie Termalnej Rabczańskiej Solanki. Kąpiel mleczna ma wiele zalet.
Właściwości kąpieli mlecznej
Znakomicie wpływa na kondycję skóry: mleko jest bogate w witaminy z grupy B, proteiny oraz wapń, które bardzo dobrze wchłaniają się w skórę i działają odmładzająco. Kwas mlekowy w naturalny sposób oczyszcza skórę z martwego naskórka, zmiękcza go oraz łagodzi stany zapalne. Skóra staje się przyjemnie natłuszczona, jędrna i delikatna w dotyku.
Poprawia samopoczucie: kąpiel polecana jest osobom zestresowanym, oczekującym pielęgnacji połączonej z głębokim odprężeniem.