Wielkanocne atrakcje w Krakowie? Miasto związane jest z licznymi zwyczajami i rozrywkami. Kraków organizuje świąteczne jarmarki i festyny pod gołym niebem, a także oferuje niezwykłe atrakcje ukryte w zabytkowych kamienicach jak np. Piwne Spa. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

krakowskie atrakcje na swieta wielkanocne
krakowski rynek w wielkanoc

Wielkanocne atrakcje w Krakowie- zwyczaje i obrzędy Wielkanocne w stolicy małopolski

Święta Wielkanocne poprzedza Wielki Tydzień rozpoczynający się w Niedzielę Palmową. Wierzenia ludowe przenikają się z symboliką religijną. Poświęcone wielkanocne palmy są uważane za przedmioty chroniące dom i rodzinę przed nieszczęściami. Ich wyraźnie zauważalny kolor zielony symbolizuje odradzające się życie.

Jednym ze zwyczajów wielkanocnych są tzw. Pucheroki. Obecnie można napotkać się na ten obrzęd w podkrakowskich wsiach m.in. w Bibicach i Zielonkach. Pucheroki polegają na odwiedzaniu domów przez przebranych chłopców w Niedzielę Palmową. Wędrowcy mają na sobie charakterystyczne przebrania – odwrócone futrem na wierzch kożuchy, kolorowe, stożkowate czapki z bibuły i osmolone sadzą twarze. Chłopcy niosą ze sobą koszyk z paszą i drewniany młotek. Śpiewają i składają Wielkanocne życzenia, nawiązują do pieśni wielkopostnych i rymowanek. W zamian przyjmujący ich ludzie obdarowują wędrowców niewielkimi datkami i poczęstunkiem.

Do dziś podtrzymywana jest tradycja Wielkiej Soboty czyli święcenie w kościele wody, ognia i wielkanocnego koszyczka. Wielkanocna Niedziela rozpoczyna się poranną procesją i mszą. Jest to zwyczaj powszechny nie tylko w Krakowie i jego okolicach, ale również w pozostałych częściach Polski. Drugi dzień świąt wielkanocnych to tzw. lany poniedziałek. Interpretuje się go jako nawiązanie do chrztu Mieszka I, który miał miejsce w Poniedziałek Wielkanocny w 966 roku, ale również jako symboliczne, wiosenne oczyszczenie wywodzące się z kultury pogańskiej. 

swieta wielkanocne w krakowie
niedziela palmowa

Wielkanocne atrakcje w Krakowie- wielkanocne jarmarki

Jedną z głównych atrakcji wielkanocnych w Krakowie jest barwny jarmark Emaus. Odbywa się on w Wielkanocny Poniedziałek przy ulicy Kościuszki, tuż obok klasztoru sióstr norbertanek. Emaus pochodzi z czasów średniowiecznych. Uczestnicy religijnej procesji po dotarciu do Zwierzyńca mieli możliwość kupić wymyślne przedmioty i zabawki na odpustowych kramach.

Kolejną świąteczną atrakcją Krakowa jest tzw. Rękawka, odbywająca się we wtorek po Wielkanocnym Poniedziałku. Jest to festyn zlokalizowany na kopcu Kraka. Nazwa wydarzenia wywodzi się z legendy o ludzie, który stworzył mogiłę dla swojego władcy poprzez dostarczanie ziemi do miejsca docelowego w rękawach. Według słowiańskiej etymologii nazwa obrzędu nawiązuje do terenu powiązanego z pochówkiem, serbskie słowo raka oznacza gród, a czeskie rakev – trumnę. Jak dotąd badania archeologiczne przeprowadzone na kopcu nie wskazują, że w jego obszarze może znajdować się grób Kraka. Sama Rękawka polegała na upamiętnieniu uczczenia nowo powstałego kopca, od tamtego czasu odpust jest powtarzany co rok. Obecnie festyn ma do zaprezentowania liczne występy artystyczne, konkursy, oraz stragany z zabawkami i przeróżne małe punkty gastronomiczne.

wielkanocne atrakcje w malopolsce
kolorowe wielkanocne pisanki

Pomysł na wielkanocny odpoczynek w mieście

Wielkanocny Kraków poza obrzędami kościelnymi, tradycyjnymi zwyczajami i kolorowymi jarmarkami, oferuje również kilka nieco spokojniejszych opcji na spędzenie świątecznego długiego weekendu. Ciekawe pomysły na małe świąteczne wycieczki to:
● odwiedzenie ogrodu botanicznego i podziwianie pierwszych rozkwitających wiosennych kwiatów. Krakowski ogród botaniczny jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce!
● Zoo znajdujące się na terenie miasta jest bardzo dobrze utrzymane, nieco kameralne i zdecydowanie godne polecania dla wizyt wraz z całą rodziną.
●Krakowski Kazimierz będący niezwykle klimatyczną dzielnicą miasta świetnie się sprawdza na długie spacery. W kultowym okrąglaku można kupić najróżniejsze zapiekanki.
● Bulwary wiślane to zdecydowanie lokalizacja warta odwiedzenia w wielkanocnym okresie. Okolice Wisły rozkwitają tysiącem barwnych kwiatów, wokół tętni życie i są piękne widoki.
● Rynek Główny to zdecydowanie jedna z głównych atrakcji Krakowa. W okresie wielkanocnym odbywa się tu jarmark, wokół jest wiele klimatycznych restauracji, kawiarni i nietypowych miejsc wartych zobaczenia jak Beernarium – Piwne Spa. 

Krakowskie Piwne Spa na Wielkanocny Poniedziałek

Na ulicy Floriańskiej 13, tuż obok Rynku Głównego znajduje się wyjątkowe SPA. Jest to miejsce gdzie można zażyć kąpieli w piwie, winie i mleku. Obiekt znajduje się w piwnicach zabytkowej kamienicy. Umożliwia to prawdziwy relaks w spokojnej i klimatycznej atmosferze przy blasku świec. Pobyt w Piwnym Spa jest idealnym pomysłem dla par, ale też grup. Można więc z powodzeniem zaplanować tam pobyt z rodziną lub przyjaciółmi. Piwne Spa zapewnia niezapomniane chwile w pięknych wnętrzach. W kąpielowych łaźniach można poczuć się swobodnie i cieszyć towarzystwem tylko i wyłącznie bliskiej osoby. SPA oferuje kilka pakietów kąpielowych, można zdecydować się na standardową kąpiel w piwie lub winie, ale też kąpiel VIP poprzedzoną seansem w saunie. Kąpiel romantyczna natomiast bazuje na kozim mleku i jest okraszona płatkami róż. Każda kąpiel jest połączona z relaksem na słomianym łożu i degustacją trunków, w zależności od wybranego pakietu może być to degustacja piwa, wina lub Prosecco. Dodatkowo w Piwnym Spa można nabyć niebanalne piwne kosmetyki, będące ciekawym pomysłem na np. wielkanocny upominek.

Zarezerwuj już teraz, liczba miejsc ograniczona! 

[bookero_form]