Wielkanocne atrakcje w Krakowie

Wielkanocne atrakcje w Krakowie? Miasto związane jest z licznymi zwyczajami i rozrywkami. Kraków organizuje świąteczne jarmarki i festyny pod gołym niebem, a także oferuje niezwykłe atrakcje ukryte w zabytkowych kamienicach jak np. Piwne Spa. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

krakowskie atrakcje na swieta wielkanocne
krakowski rynek w wielkanoc

Wielkanocne atrakcje w Krakowie- zwyczaje i obrzędy Wielkanocne w stolicy małopolski

Wielkanocne tradycje Krakowa często zachęcają turystów, aby odwiedzić miasto w okresie świątecznym, który ma niepowtarzalny urok. Miasto jest wtedy pełne barwnych kolorów, które dodatkowo podsyca wiosenne słońce. Pomimo, że świąteczne zwyczaje związane z Krakowem zaczynają powoli zanikać lub występują tylko lokalnie, Kraków w okresie wielkanocnym odwiedza wiele osób.  

Jedną z krakowskich tradycji, która sięga dawnych czasów jest Siuda Baba. Obecnie ten zwyczaj zachował się już tylko w podkrakowskich wsiach. W Poniedziałek Wielkanocny mężczyzna przebiera się za niechlujną i usmoloną kobietę w podartym ubraniu. W towarzystwie Cygana i grupy krakowiaków przemierza ulice w poszukiwaniu datków, a napotkane kobiety smaruje sadzą.

W Krakowie podobnie jak w innych miastach w Święta Wielkanocne wciąż święci się pokarmy, maluje pisanki, zanosi się palmy do kościołów i oblewa się wodą w Lany Poniedziałek.

swieta wielkanocne w krakowie
niedziela palmowa

Wielkanocne atrakcje w Krakowie- wielkanocne jarmarki

Jednym z najbardziej popularnych zwyczajów wielkanocnych w Krakowie jest Emaus oraz Rękawka. To znane od wielu lat odpusty na których można zakupić różne łakocie, rękodzieło czy zabawki do dziś przyciąga tłumy krakowian i turystów. 

Emaus odbywa się w Poniedziałek Wielkanocny na Salwatorze. Kiedyś ten dzień miał duchową oprawę, obecnie jest festynem na którym można poznać dawne tradycje, czy własnoręcznie wykonać drzewko emausowe. 

Kolejną świąteczną atrakcją Krakowa jest tzw. Rękawka, która odbywa się we wtorek po Wielkanocnym Poniedziałku. Jest to festyn zlokalizowany na kopcu Kraka. Pierwotnie święto nawiązywało do słowiańskiej tradycji wiosennych Dziadów, obecnie Rękawka to festyn, który ma do zaprezentowania liczne występy artystyczne, konkursy, oraz stragany z zabawkami i przeróżne małe punkty gastronomiczne.

wielkanocne atrakcje w malopolsce
kolorowe wielkanocne pisanki

Pomysł na wielkanocny odpoczynek w mieście

Wielkanocny Kraków poza obrzędami kościelnymi, tradycyjnymi zwyczajami i kolorowymi jarmarkami, oferuje również kilka nieco spokojniejszych opcji na spędzenie świątecznego długiego weekendu. Ciekawe pomysły na małe świąteczne wycieczki to:

Odwiedzenie ogrodu botanicznego i podziwianie pierwszych rozkwitających wiosennych kwiatów. Krakowski ogród botaniczny jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce!
Zoo znajdujące się na terenie miasta jest bardzo dobrze utrzymane, nieco kameralne i zdecydowanie godne polecania dla wizyt wraz z całą rodziną.
Krakowski Kazimierz będący niezwykle klimatyczną dzielnicą miasta świetnie się sprawdza na długie spacery. W kultowym okrąglaku można kupić najróżniejsze zapiekanki.
Bulwary wiślane to zdecydowanie lokalizacja warta odwiedzenia w wielkanocnym okresie. Okolice Wisły rozkwitają tysiącem barwnych kwiatów, wokół tętni życie i są piękne widoki.
Rynek Główny to zdecydowanie jedna z głównych atrakcji Krakowa. W okresie wielkanocnym odbywa się tu jarmark, wokół jest wiele klimatycznych restauracji, kawiarni i nietypowych miejsc wartych zobaczenia jak Beernarium – Piwne Spa. 

Krakowskie Piwne Spa na Wielkanocny Poniedziałek

Na ulicy Floriańskiej 13, tuż obok Rynku Głównego znajduje się wyjątkowe SPA. Jest to miejsce gdzie można zażyć kąpieli w piwie, winie i mleku. Obiekt znajduje się w piwnicach zabytkowej kamienicy. Umożliwia to prawdziwy relaks w spokojnej i klimatycznej atmosferze przy blasku świec. Pobyt w Piwnym Spa jest idealnym pomysłem dla par, ale też grup. Można więc z powodzeniem zaplanować tam pobyt z rodziną lub przyjaciółmi. Piwne Spa zapewnia niezapomniane chwile w pięknych wnętrzach. W kąpielowych łaźniach można poczuć się swobodnie i cieszyć towarzystwem tylko i wyłącznie bliskiej osoby. SPA oferuje kilka pakietów kąpielowych, można zdecydować się na standardową kąpiel w piwie lub winie, ale też kąpiel VIP poprzedzoną seansem w saunie. Kąpiel romantyczna natomiast bazuje na kozim mleku i jest okraszona płatkami róż. Każda kąpiel jest połączona z relaksem na słomianym łożu i degustacją trunków, w zależności od wybranego pakietu może być to degustacja piwa, wina lub Prosecco. Dodatkowo w Piwnym Spa można nabyć niebanalne piwne kosmetyki, będące ciekawym pomysłem na np. wielkanocny upominek.

Zarezerwuj już teraz, liczba miejsc ograniczona!